O nás

Zabýváme se především výrobou vytlačovaných perníků z dřevěných forem.Tyto perníky neslouží k jídlu, ale jsou určeny k dekoraci. Perníky vyrábíme z medu, mouky a skořice, ale jsou velmi tvrdé, aby dlouhá léta vydržely dělat radost vašim očím. Pokud se o perníku chcete dozvědět více, tak nás můžete téměř každý den navštívit v naší dílně, kterou máme v Perníkové chaloupce u Pardubic pod Kunětickou horou (Muzeum perníku a pohádek). Pokud si k nám uděláte výlet, tak uvidíte jak se perníky vyrábí a pečou, budete mít možnost si vybrat perníky z mnoha nejrůznějších motivů, a pokud přijedete v době konání nějaké akce, tak si budete moci výrobu perníků také sami vyzkoušet (možnost dílny pro návštěvníky je vyznačena v kalendáři akcí). Kromě naší dílny u Pardubic, nás můžete potkat také  na posvícení, či jarmarku na Veselém Kopci, nebo na Adventním trhu v Muzeu východních Čech v Hradci Králové (více v kalendáři akcí).

Pokud si naše perníky chcete koupit jiným způsobem, než návštěvou na výše uvedených místech, tak můžete navštívit v Krkonoších - v Peci pod Sněžkou, nebo v Temném dole galerii Veselý výlet. Perníky lze také poslat poštou na dobírku.

Formy pro naše perníky si vyrábíme výhradně sami, buď podle starých vzorů, ilustrací, nebo vlastních námětů. Většinu jich vyrobil pan Ing.Oldřich Kvapil, který se tomu věnuje již od roku 1975. V roce 2003 obdržel za svoji dlouholetou řezbářskou práci titul „Nositel lidové tradice“, který každoročně uděluje Ministerstvo Kultury. Od roku 2005 začal vyřezávat formy také pan Aleš Vostřez, který se snaží navázat na zkušenosti pana Ing.Kvapila. Aleš Vostřez je také zručným pekařem, který pro Vás od roku 2000 vyrábí většinu perníků z naší nabídky.

V roce 2005 jsme se také začali zabývat projektem „Kouzlo starých forem“. V rámci tohoto projektu navštěvujeme různá muzea a vytlačujeme perníky ze starých forem, které mají tato muzea v depozitářích. Perníky jsme takto zhotovili například v Hradci Králové, Chlumci nad Cidlinou, Jilemnici, Klatovech, Slaném, Kladně,…., tyto perníky si můžete prohlédnout při návštěvě Perníkové chaloupky, nebo přímo zde, na těchto stránkách. Tímto bychom také chtěli ještě jednou poděkovat všem, kteří se na tomto projektu jakkoliv podíleli a podílejí.

Kromě vytlačovaného perníku se v menším objemu věnujeme i kolorovanému marcipánu. Tento marcipán vyrábíme ve spolupráci s paní Janou Heimerovou z Paskova. Jedná se o marcipány, které obsahují pouze cukr a sušené mléko. Od Bílé soboty L.P.2009 si můžete v Perníkové chaloupce také zakoupit námi vynalezený Bílý perník. Jedná se o kombinaci dvou osvědčených perníkářských postupů. Základní tvar získá perník v dřevěné formě, ovšem reliéf nepokrývá celý jeho povrch. Tento volný prostor na povrchu perníku se ještě dozdobí bílou cukrovou polevou. Na malování Bílého perníku spolupracujeme s paní Danou Holmanovou z Třebihoště. Marcipány i Bílý perník jsou určeny také k dekoraci.